Category:Tutorials/pl

From the CreationKit Wiki
Revision as of 11:43, 18 April 2012 by imported>TomBrightblade
(diff) ← Older revision | Latest revision (diff) | Newer revision → (diff)
Jump to navigation Jump to search

Poradniki



RoundPolishFlag.pngStrona w języku polskim
Wymaga poprawek redakcyjnych lub przetłumaczenia linkowanych stron


Witaj na stronie poradników dotyczących Creation Kit

Tworzenie modów potrafi dać ostro w kość i zniechęcić, niezależnie jakiego narzędzia się używa, a edytor Creation Kit nie jest wyjątkiem. Poradniki, które tutaj znajdziesz, są dobrym wstępem do świata moddingu Skyrim, niezależnie jakie masz doświadczenie ani jakie rodzaje modów cię interesują.

Całkowity nowicjusz

Jeśli nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z moddigniem lub grami ze stajni Bethesda Game Studios, to zacznij tutaj - znajdziesz tam podstawowe informacje na temat instalacji i poruszania się po Creation Kit. Możesz także sprawdzić informacje o interfejsie (en), aby ogólnie zorientować się odnośnie podstawowych pojęć, o których mówi się na wielu stronach tej wiki. Kiedy już obeznasz się z edytorem i uznasz, że czas zrobić coś bardziej konkretnego, wróć tutaj i zacznij od poradników, które widać po prawej stronie.

Modder-weteran

Jeśli znasz już modding gier Morrowind, Oblivion, Fallout 3 lub Fallout: New Vegas, to z pewnością od razu stwierdzisz, że Creation Kit niewiele się różni od edytorów używanych w tamtych grach. Po części jest to prawda, bowiem format danych oraz niektóre szczegółowe narzędzia rzeczywiście są bardzo podobne miedzy tamtymi grami a Creation Engine. Możesz wtedy zacząć od sprawdzenia jakie nowe możliwości (en) oferuje Creation Kit. Być może uznasz, że niektóre z tutejszych poradników niewiele mogą cię nauczyć, bo dobrze znasz dany temat, jednak zwracaj uwagę na ten symbol, który wskazuje, że w poradniku jest mowa o czymś nowym: NewFeature.jpg

Jako że jesteś weteranem, twoja wiedza jest szczególnie ceniona w społeczności modderów oraz na tej wiki! Pomyśl proszę, czy możesz napisać swój własny poradnik, poprawić lub dodać coś w tych, które już są opublikowane, lub opisać pewne rozwiązanie (en) dla problemów, z którymi mogą zmagać się inni modderzy.

Projektant poziomów

Pragniesz tworzyć nowe, ekscytujące lokacje, aby inni mogli je zwiedzać w grze? Budowanie nowych obszarów to świetny sposób na rozbudowę gry, jak również poznanie edytora Creation Kit. Sprawdź serię poradników o tworzeniu lokacji napisaną przez grupę osób z BGS zajmującą się projektowaniem poziomów, aby poznać w jaki sposób krok po kroku zbudować własne podziemia. Cała seria tych poradników prowadzi za rękę od początku do końca, a na każdym bardziej przełomowym etapie dostępne się pluginy początkowe i wynikowe - tak więc jeśli interesuje Cię tylko pewne wybrane zagadnienie, możesz skorzystać z tych pluginów.

Projektant fabuły

Być może planujesz zająć się tworzeniem questów, które opowiedzą graczom pewne historie? Questy to główny element RPG oraz znakomite narzędzie do przedstawienia fabuły. Projektanci z BGS przygotowali serię poradników o tworzeniu questów, dzięki której dowiesz się jak pisać dialogi oraz korzystać z innych narzędzi do budowy questów, jakie są dostępne w Creation Kit. Podobnie jak w przypadku poradników o tworzeniu podziemi od podstaw, mimo że cała seria jest pełnym projektem jednego przykładowego questu, to na każdym etapie również są dostępne odpowiednie pluginy.

Skrypter

Myślisz o tworzeniu rzeczy, których nie da się stworzyć zwykłymi narzędziami? Wraz z Creation Kit pojawił się całkowicie nowy język skryptowy o nazwie "Papyrus". Papyrus właściwie jest podobny do popularnych języków skryptowych takich jak Ruby oraz Python. Dzięki niemu można osiągnąć niesłychane rezultaty, o jakich w przypadku poprzednich gier Bethesdy można było jedynie pomarzyć.

Ponieważ Papyrus jest nowym narzędziem, a na dodatek dosyć skomplikowanym, na wiki dostępna jest pełny opis języka skryptowego (en), jak również odpowiednie poradniki (en). Znajomość innych języków programowania jest tutaj bardzo przydatna, ale nie konieczna.

Jestem wzrokowcem

Wiele prac wykonywanych w Creation Kit jest wizualna ze swej natury. Czasami trudno jest zrozumieć jakieś zagadnie, dopóki ktoś nie pokaże jak to wygląda w edytorze. Na szczęście jest dużo poradników filmowych stworzonych przez Bethesdę oraz społeczność, które bardzo ułatwiają poznawanie różnych pojęć.

Spis poradników

Seria o podstawach

  1. Zainstalowanie Creation Kit-a
  2. Podstawy Creation Kit-a
  3. Co nowego w porównaniu do poprzednich edytorów? (en)
  4. Wczytanie modów na Steam Workshop (en)

Podstawy projektowania poziomów

  1. Podstawy tworzenia lokacji
  2. Lokacje dla śreniozaawansowanych
  3. Pojemniki, drzwi, meble i rupiecie
  4. Siatka nawigacyjna Navmesh
  5. Podstawy tworzenia aktorów (en)
  6. Pułapki i zasadzki (en)
  7. Pokoje, portale i optymalizacja (en)
  8. Światła i efekty specjalne (en)
  9. Połączenie ze światem na zewnątrz (en)
  10. Dodanie lokacji do Radiant questów (en)

Podstawy tworzenia questu

  1. Zaplanowanie questu
  2. Tworzenie nowego aktora
  3. Dialogi
  4. Przedmioty
  5. Skrypty (en)
  6. Cele questu (en)
  7. Prace wykończeniowe (en)

Questy dla średnio-zaawansowanych

  1. Pakiety (en)
  2. Aliasy (en)
  3. Zaawansowane dialogi (en)
  4. Sceny (en)
  5. Radiance (en)
  6. Story Manager (en)

Skrypty i Papyrus (en)

  1. Witaj świecie!
  2. Zmienne i warunki
  3. Wprowadzenie do własności i funkcji
  4. Zdarzenia i własności
  5. Przykłady skryptów (en)

Różne

W poradnikach używane są następujące symbole, mające w odpowiedni sposób zaznaczyć pewne kwestie. Zwracaj na nie uwagę, zwłaszcza jeśli chcesz z danego poradnika dowiedzieć się tylko pewnych wybranych rzeczy.

NewFeature.jpg Ten symbol wskazuje nowe narzędzie lub nową technikę, na którą mogą zwrócić uwagę użytkownicy poprzednich edytorów do gier Bethesdy.


InDepth.jpg Przy takich symbolach znajduje się szczegółowe wyjaśnienie pewnego zagadnienia lub techniki. Większość użytkowników może czytać je "po łebkach", natomiast ci bardziej doświadczeni mogą z kolei chcieć się z nimi zapoznać bardziej szczegółowo.


Protip.jpg To oznaczenie przydatnych wskazówek, trików itp. Gdy już poznasz podstawy, to warto korzystać z trików, które są w ten sposób oznaczone, ponieważ dzięki nim praca przebiega znacznie szybciej.


Achtung.png Symbol ostrzegający przed często powtarzanymi błędami, które mogą się pojawić podczas pracy oraz informujący o innych rzeczach, na które szczególnie warto zwrócić uwagę.

Zobacz również


Language: English  • Deutsch • español • français • 日本語 • 한국어 • polski • português • русский